Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto, co roku organizuje UNESCO, aby promować czytelnictwo oraz dbać o własność intelektualną, czyli prawa autorskie. 


Zanim powstały książki, które znamy obecnie, do zapisywania informacji używano:
  • tabliczek glinianych (w Starożytnej Babilonii i Asyrii)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_ksi%C4%85%C5%BCki#/media/Plik:Library_of_Ashurbanipal_The_Flood_Tablet.jpg

  • zwojów papirusowych (w Starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie)

  •  pergaminu, czyli garbowanej skóry koźlęcej lub cielęcej
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pergamin#/media/Plik:Saxo_original_001.jpg

Kiedy został wynaleziony papier, książki pisano ręcznie. Najczęściej robili to mnisi w klasztorach. Takie książki były bardzo drogie, ponieważ przepisywano je bardzo długo i starannie. Najczęściej miały drewniane okładki, czasem oprawiane w skórę, stąd powiedzenie czytać od deski do deski, czyli od początku do końca.


Kiedy w 1450 roku Jan Gutenberg wynalazł druk, książki stały się łatwiejsze w produkcji, a dzięki temu tańsze, bardziej popularne i dostępne dla większej ilości ludzi. Tak wyewoluowały książki, które znamy w obecnej formie. Myślę, że każdy z Was ma choć jedną książkę na półce!


Obecnie coraz bardziej popularne są e-booki, czy książki elektroniczne. Są przechowywane, a zarazem czytane na czytnikach książek. Zaletą czytników książek jest to, że na wewnętrznym dysku może zmieścić się wiele tysięcy książek, czyli nawet cała biblioteka! 


Zadanie dla Was 😉
Spróbujcie połączyć znane powiedzenia z ich znaczeniem. Jeśli nie będziecie mogli sobie poradzić z tym zadaniem, poproście o pomoc rodziców lub wspólnie skorzystajcie ze słownika frazeologicznego. 





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kwiatek na widelcu